Hádanka #1
Úloha: Konfiguráciou na smerovači R1 zabezpečte, aby R1 primárne smeroval prevádzku k sieti 10.20.30.0/24 cez 128k linku na rozhraní Serial0/1 a 64k linku na rozhraní Serial0/0 používal ako zálohu. Nepoužite statické smerovanie a zabezpečte, aby smerovač R1 mal vždy v smerovacej tabuľke smerovací záznam s administrative distance 90. Nepoužite backup porty.
Odpoveď: Každý dynamický smerovací protokol umožňuje zmenu administratívnej vzdialenosti príkazom
distance X v konfigurácii dynamického smerovacieho protokolu. Týmto je možné docieliť, aby bol v smerovacej tabuľke záznam s administratívnou vzdialenosťou 90. Problém predstavuje preferencia linky, keďže smerovací protokol RIP používa na výpočet metriky počet L3 zariadení po ceste k cieľu. V prípade rovnakej vzdialenosti (metriky) by zaradil do smerovacej tabuľky obidve smery a teda realizoval load-balancing. Offset-list je riešením tejto situácie. Umožňuje inkrementovať metriku pre prijaté smery vyhovujúcu access-listu s prípadným obmedzením na inkrementáciu metriky prijatých smerov cez konkrétne rozhranie. Jeho použitie je:
offset-list ACL in NUM [interface]
Tento príkaz v konfigurácii dynamického smerovacieho protokolu treba čítať takto: Pre každý smer prijatý rozhraním [interface] (nepovinné, ak nie je uvedené vzťahuje sa na prijaté smery z ľubovoľného rozhrania) sa inkrementuje metrika smerov vyhovujúcich ACL o hodnotu NUM. Ak je namiesto ACL uvedená 0, inkrementácia sa deje pre všetky smery. Správne riešenie úlohy teda je:
R1(config)# router rip
R1(config-router)# distance 90
R1(config-router)# offset-list 0 in 1 Serial0/0
Všetky smery (konkrétne 10.20.30.0/24) prijaté cez rozhranie Serial0/0 budú mať zvýšenú metriku o 1 a teda horšiu ako smery prijaté cez Serial0/1. Preferovaná bude trasa cez Serial0/1 kvôli lepšej metrike, avšak po výpadku linky Serial0/1 bude prevádzka smerovaná cez rozhranie s horšou metrikou a to rozhraním Serial0/0.