Toto je vyrovnávacia pamäť Google pre http://wiki.cnl.tuke.sk/QoSProjekt/DokumentaciaSP. Je to snímka stránky, ako sa zobrazila dňa 15. mar. 2009 18:37:44 GMT. Aktuálna stránka sa odvtedy mohla zmeniť. Viac informácií

Len textová verzia
 
DokumentaciaSP < QoSProjekt < TWiki
r1 - 17 Feb 2008 - 23:12:53 - DanicaStipalovaYou are here: TWiki >  QoSProjekt Web  >  ProtokolSctp > DokumentaciaSP

Úvod

Pojem kvalita služieb QoS? (Quality of Services) sa týka schopnosti siete poskytovať zodpovedné služby pre zvolenú sieťovú prevádzku pomocou rôznych technológií. Prvotným cieľom QoS? je zaistiť potrebnú šírku pásma, riadiť oneskorenie pri doručení a jitter, čo je vyžadované niektorými interaktívnymi prevádzkami a prevádzkami v reálnom čase a zlepšiť charakteristiky v oblasti straty dát. Výhody QoS? môžu používať všetky siete, či sa jedná o malé podnikové siete, poskytovateľov prístupu k internetu alebo veľké podnikové siete.

Exportovací proces je funkčný blok, ktorý zahŕňa jeden alebo viac inštancií IPFIXprotokolu. Na jednej strane komunikuje s meracím procesom, alebo s procesom zaznamenávania tokov, aby získal záznamy tokov a na druhej strane spolupracuje so zhromažďovacím procesom v zhromažďovači. Do zhromažďovača sú tieto informácie posielané pomocou transportného protokolu.

Bližšia špecifikácia zadania

Pretože je dôležité aby mal zhromažďovací proces aktuálne informácie o stave exportéra, export kontrolných informácií musí byť vykonávaný spoľahlivo. Jednou z možností ako to dosiahnuť je posielať tieto informácie cez spoľahlivý transportný protokol. Preto je cieľom mojej bakalárskej práce implementovať protokol SCTP do exportovacieho procesu.

Analýza problematiky

Ako je vyššie spomenuté, je potrebné mať v zhromažďovači aktuálne informácie o stvave exportéra . Dosiahnuť to môžeme spoľahlivým transportným protokolom. Protokol SCTP ponúka viacero výhodných služieb. Pri transporte paketov môže dôjsť k ich strate. Takýto prípad môže nastať pri preťažení, protokol SCTP má však funkciu vyhýbania sa preťaženiu. Ak napriek tomu k strate paketov dôjde, zistiť, ktoré pakety chýbajú nám uľahčuje funkcia potvrdzovania prijatých paketov ale aj to, že pakety sú v rámci toku doručované sekvenčne. Opakovaný prenos stratených paketov je podmienený procedúrami Vyhýbania sa zahlteniu. Správnosť paketov kontroluje funkcia Overovania paketov a Manažment cesty. Pakety prijaté bez chýbajúcej hodnoty overovacieho znaku sú vymazané. Na strane príjemcu manažment cesty overí platnosť SCTP asociácie, ku ktorej prijaté pakety patria ešte predtým ako ich posunie ďalej pre ďalšie procesy (spracovávanie). Funkcia Manažmentu cesty a Overovania paketov sa vykonáva v rovnakom čase.

Analýza súčasného stavu

Doteraz bol v tomto projekte na prenos správ do zhromažďovača použitý protokol UDP. Tento protokol však nemá žiaden mechanizmus kontroly zahltenia spojenia, a preto je potrebné implementovať iný protokol, ktorý takúto ochranu má. Týmto protokolom je protokol SCTP ( Stream Control Transmission Protocol).

Návrh riešenia

Pre implementáciu protokolu SCTP bude potrebné preštudovať doterajšie riešenie, nájsť dostupné knižnice pre daný protokol, poprípade kód pre celý transport a prispôsobiť ho pre tento projekt.

Záver

Cieľom tejto bakalárskej práce je zvýšiť spoľahlivosť transportu paketov do zhromažďovača, použitím transportného protokolu SCTP. Pre dosiahnutie tohto cieľa som sa v rámci semestrálneho projektu oboznámila s projektom QoS?, zorientovala som sa v problematike mojej práce a vypracovala som kapitolu Transportné protokoly, ktorú som sprístupnila aj na študentskom wiki. Ďalej moja práca pokračovala v štúdiu a preklade technickej správy RFC 2960, v ktorej je definovaný SCTP protokol. Informácie z tejto správy som použila do kapitoly Protokol SCTP v mojej bakalárskej práci. V rámci letného semestra bude potrebné doplniť knižnice do existujúceho riešenia tak, aby sme dosiahli vlastnosti SCTP protokolu v exportovacom procese IPFIX zariadení a tiež zdokumentovať proces implementácie do bakalárskej práce.

Zoznam použitých zdrojov

-- DanicaStipalova - 17 Feb 2008

Edit | WYSIWYG | Attach | Printable | Raw View | Backlinks: Web, All Webs | History: r1 | More topic actions
 
Powered by TWiki
This site is powered by the TWiki collaboration platformCopyright © by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
Ideas, requests, problems regarding TWiki? Send feedback