Toto je vyrovnávacia pamäť Google pre http://wiki.cnl.tuke.sk/QoSProjekt/TracIssueTrackingSystem. Je to snímka stránky, ako sa zobrazila dňa 22. mar. 2009 06:42:46 GMT. Aktuálna stránka sa odvtedy mohla zmeniť. Viac informácií

Len textová verzia
 
TracIssueTrackingSystem < QoSProjekt < TWiki
r18 - 19 Jun 2007 - 12:54:48 - JanKlimentYou are here: TWiki >  QoSProjekt Web  > TracIssueTrackingSystem

Trac

Trac je systém na manažovanie softvérových projektov (issue tracking system). Je napísaný v skriptovacom jazyku Python a implementovaný ako web aplikácia.

Aktuálne nainštalovaná verzia Trac systému je 0.10.5dev. Pripravovaná je verzia 0.11, ktorá so sebou prináša viacero vylepšení. Predpokladaný dátum uvoľnenia novej verzie je: 7.7.2007. Viac info nájdete na: http://trac.edgewall.org/roadmap

Novinky, aktuality...

  • 22.5.2007 - Trac Environment bezi na porte 80 (namiesto predoslych portov 8000, 8080...), takze viditelny uz aj zvonka (nie len vramci TUNET-u)
  • 22.5.2007 - rozbehane a fungujuce SubVersion? repozitare - moznost vkladania zdrojovych kodov projektu a ich prezerania (vratane sledovania zmien) na web rozhrani. Najdete na stranke Trac environmentu, zalozka BrowseSource

1. Inštalácia potrebných súčastí:

Systém Trac pre svoju prevádzku vyžaduje, aby bolo nainštalovaných niekoľko ďalších súčastí: Databázový server (MySQL?, PostreSQL?, SQLite), webový server (CGI, Apache...), šablónový systém ClearSilver?, programovací jazyk Python, systém pre správu verzií Subversion. V tejto kapitole bude každá z týchto sučastí stručne opísaná.

1.1. Python

Python (http://www.python.org) je dynamický, objektovo-orientovaný jazyk, použiteľný pri rôznych druhoch vývoja softwaru. Ponúka silnú podporu pre integráciu s inými jazykmi a nástrojmi. Obsahuje rozsiahle štandardné knižnice. Jazyk Python je podporovaný v operačných systémoch Windows, Linux/Unix, OS/2, MacOS? X, Amiga, v mobilných telefónoch Nokia. Je tiež implementovaný v Java a .NET virtual machines.

Vzhľadom k tomu, že Trac je napísaný v jazyku Python, pre jeho inštaláciu a prevádzku musí byť nainštalovaný tento jazyk. Trac vyžaduje verziu 2.3 a vyššie!

  • Inštalácia: $ sudo apt-get install python

Pri nainštalovaní takejto verzie Pythonu však nebude možné spúšťať skripty pre Trac písané v Pythone. Preto je nutné nainštalovať developerskú verziu Pythonu, a to príkazom:

  • $ sudo apt-get install python-dev

1.2. ClearSilver?

ClearSilver (http://www.clearsilver.net) je rýchly a výkonný, jazykovo nezávislý HTML šablónový (templates) systém. V oboch prípadoch, aj pri stránkach so statickým obsahom a dynamickou HTML aplikáciou, ClearSilver? zabezpečuje oddelenie prezentačného kódu a aplikačnej logiky, čo značne uľahčuje prácu s projektom. Trac využíva ClearSilver? šablónový systém pri preklade HTML. Pri novších verziách Pythonu (2.5) sa odporúča ClearSilver? 10.4. a vyššie.

  • Inštalácia: ClearSilver? (potrebná verzia) je automaticky nainštalovaná pri inštalácii Trac-u
  • $ sudo apt-get install trac

1.3. Databázový server

Trac na svoju prevádzku vyžaduje databázový server. Podporované sú tri druhy databáz: SQLite, PostgreSQL a MySQL (zatiaľ v štádiu testovania). Momentálne sa pre TracEnvironment? (popísaný nižšie) používa databáza SQLite, ktorá je predvolenou databázou v Trac projektoch . Je dôležité poznamenať, že v prípade používania PostgreSQL? sa vyžaduje verzia Trac 0.9 a vyššie!

1.4. Web server

Na prevádzku Trac jee potrebné nainštalovať web-server. Podporované sú nasledovné:
  • CGI (Common Gateway Interface, štandard pre aplikačné rozhranie HTTP alebo web serverov) kompatibilný web server
  • FastCGI web server
  • Apache web server (ver. 1.3, 2.0 alebo 2.2)

Na serveri qos-dev@cnl je prevádzkovaný Apache web server (verzia 2.0.54)

1.5. Subversion

Trac vytvára rozhranie pre tzv. Subversion (http://subversion.tigris.org) (to zn. integrované wiki pre pohodlnú správu reportov). Cieľom Subversion (open source) je vytvoriť tzv. „systém pre správu verzií“, ktorý je zaujímavou náhradou za CVS (Concurrent Version System, predstavuje dôležitú súčasť SCM - Source Control Management. Pomocou neho je možné zaznamenávať históriu zdrojových súborov a dokumentov). Subversion sa zahŕňa do Apache/BSD-style open-source licencie. Je vylepšením CVS, to znamená, že obsahuje väčšinu jeho čŕt. Spravidla, rozhranie Subversion, čo sa jednotlivých častí týka, je podobné CVS, okrem prípadov, kde zo závažných dôvodov muselo dôjsť k zmene.

Je dôležité poznamenať, že pri použití Subversion je potrebné, aby sa Trac nachádzal na tom istom stroji, ako Subversion. Použitie vzdialených (remote) repozitárov nie je momentálne podporované. Minimálna verzia Subversion je 1.0 (odporúča sa 1.2.4, 1.3.2 alebo 1.4.0).

  • Inštalácia: $ sudo apt-get install subversion
  • prípadne: $ svn co http://svn.collab.net/repos/svn/trunk /path/to/install (v tomto prípade určíme adresárovú štruktru, kde bude SubVersion? nainštalované)

V tomto prípade bol použitý druhý variant príkazu a to hlavne preto, že z vyššie uvedeného linku bude stiahnutá najnovšia verzia Subversion.

2. Inštalácia Trac systému:

  • Trac je možné nainštalovať príkazom: apt-get install trac
  • spolu s tracom bude automaticky nainštalovaný aj ClearSilver?
  • pre ďalšie nastavenia Trac-u je potrebné mať nainštalovaný Subversion (viď vyššie)

2.1 Trac Admin:

Trac je distribuovaný s výkonným konfiguračným nástrojom vo forme príkazového riadku, tzv. TracAdmin -om. Tento nástroj slúži na konfiguráciu a prispôsobenie Trac inštalácie. Niektoré z týchto operácií môžu byť vykonávané pomocou web rozhrania pomocou WebAdmin pluginu. Tento plugin je stále vo vývoji, avšak už podporuje vačšinu úloh vykonávaných pomocou TracAdmin?. Komplexný zoznam dostupných nastavení pomocou trac-admin možno získať príkazom: trac-admin help. S výnimkou príkazov trac-admin help, trac-admin about a trac-admin version je potrebné udať cestu k TracEnvironment, s ktorým chceme pracovať, ako prvý argument príkazu, napr.

  • trac-admin /path/to/projectenv TracEnvlist? list

2.1.1 WebAdmin? (od verzie Trac 0.10.x):

Aby bolo možné spustiť samotný WebAdmin?, je predtým potrebné vykonať niekoľko operácií:

[components]

webadmin.* = enabled

  • po aktualizácii trac.ini je potrebné reštartovať Trac Environment a rovnako tak aj web server!
  • aspoň jeden z používateľov musí mať prístupové práva TRAC_ADMIN. Týmto užívateľom sa po prihlásení do Trac Environment (prihlasovanie, autorizácia a prístupové práva su popísané nižšie) zobrazí v menu možnosť Admin

2.2 Vytvorenie ProjectEnvironment?:

  • TracEnviroment? je miesto, kde Trac ukladá informácie ako wiki stránky, reporty, nastavenia atď. Environment(prostredie) je väčšinou adresár, ktorý obsahuje pre človeka zrozumiteľný konfiguračný súbor a rôzne súbory a adresáre
  • vytvorenie TracEnvironment? sa spustí príkazom: trac-admin /path/to/ProjectEnv initenv
  • cesta k momentálne vytvorenému environmentu je: /var/www/trac/CNL_Env
  • následne si od nás TracAdmin? vyžiada niekoľko informácií:

  • ProjectName - meno projektu, ktoré bude uvádzané v hlavičkách všetkých stránok projektu
  • Subversion type - typ svn. V našom prípade sme použili predvolenú možnosť - svn. pozn- táto položka je vyžadovaná od verzie Trac 0.10.x
  • Subversion repository path - cesta v k subversion repozitárom projektu. Vyžaduje sa nastaviť readwrite práva, aby bolo možné vytvoriť trac databázu. Je potrebné najprv vytvoriť prázdny Subversion repository, a to príkazom: svnadmin create /path/to/svnrepository. Tú istú cestu je nutné zadať pre Subversion repository path
  • TemplatesDirectory - cesta k šablónam stránok Trac-u. Defaultne je to umiestnenie side-wide šablón (templates) nainštalovaných spolu s Tracom, to zn. /usr/share/trac/templates/

  • Database Connection String - predvolene sa používa databáza SQLite (v našom prípade bola zvolená predvolená možnosť). V tom prípade sú databázové súbory uložené v adresári environmentu. Trac podporuje aj PostgreSQL.

  • Vytvorenie databázy pod PostgreSQL? je nasledovné:

createuser –U postgres –E –P tracuser

createdb –U postgres –O tracuser –E UTF8 trac

kde tracuser je meno používateľa (user name), trac meno databázy (db name) a UTF8 je použitá kódovacia stránka (code page)

  • Pri spustení príkazu createuser budeme vyzvaní na zadanie hesla pre používateľa tracuser. Tento nový používateľ nebude superpoužívateľ (superuser), nebude mať práva na vytváranie novej databázy ani na vytváranie nových úloh. Tieto privilégiá nie sú potrebné na spúšťanie inštancie Trac-u.

  • V prípade Debian-u je potrebné spúšťať createuser a createdb skripty ako postgres user:

sudo su – postgres –c ‘createuser –U postgres –D –E –P tracuser’

sudo su – postgres –c ‘createdb –U postgres – O tracuser –E UTF8 trac’

2.3 Štruktúra TracEnviroment?:

  • README - popis environmentu
  • VERSION - identifikácia verzie environmentu
  • attachments - priložené súbory (buď k wiki alebo tickets, v tomto adresári sa vytvára podadresárová štruktúra podľa toho, ku ktorému ticketu resp. wiki stránke bol priložený nejaký súbor)
  • conf -> trac.ini - hlavný konfiguračný súbor (je možné manuálne tu nastaviť celú konfiguráciu, napr. povolenie pluginov, nastavenie cesty k svn repozitárom, nastavenie interface trac environmentu a pod.)
  • db -> trac.db - SQLite databáza (v prípade SQLite)
  • plugins - pluginy špecifické pre environment (napr. ním môže byť plug-in WebAdmin?(kap.2.1.1))
  • templates - vlastné šablóny špecif. pre environment -> site_css.cs - vlastné css špecifikácie (môžme ich upravovať) -> site_footer.cs - vlastné päty stránok (môžme ich upravovať) -> site_header.cs - vlastné hlavičky stránok (môžme ich upravovať)
  • wiki-macros - wiki makrá špecifické pre environment

2.3.1 Trac.ini:

Všetky nastavenia Trac-u sa vykonávajú editovaním súboru trac.ini, ktorý sa predvolene nachádza v < projectenv > /conf/trac.ini . Konfiguračné zmeny sa prejavujú ihneď, časti [compoments] a [logging] vyžadujú reštart web servera. Štruktúra trac.ini a jeho jednotlivých sekcií (vrátane ich popisu) je bližšie zdokumentovaná na stránke:

2.3.2 Wiki Macros:

Trac makrá sú pluginy rozširujúce Trac engine s vlastnými “funkciami” napísanými v jazyku Python. Makro vkladá dynamické HTML dáta v ľubovoľnom kontexte podporujúcom formátovanie Wiki (http://trac.edgewall.org/wiki/WikiFormatting). Volania makier sú uzatvorené v dvoch hranatých zátvorkách ([,]). Rovnako ako funkcie Pythonu, aj makrá môžu mať argumenty.

Príklad použitia:

  • [ [ Timestamp ] ] zobrazí: Sun 08 April 2007 06:27:50 PM CEST
  • [ [ HelloCNL? Lab(pokus1) ] ] zobrazí: HelloCNL? Lab, args=pokus1

Zoznam ďalších dostupných makier aj s bližším popisom sa nachádza na stránke:

2.4 Spustenie samostatného servera (tracd standalone server):

  • Po vytvorení Trac environmentu je možné jednoducho spustiť webové rozhranie spustením samostatného servera tracd:

  • $ sudo tracd --port 8080 /path/to/myproject (číslo portu si môžme zvoliť ľubovoľne)

  • momentálne je možné skúšobný TracEnvironment? (QoS?_Trac_Environment) nájsť na adrese: http://qos-dev.cnl.tuke.sk:80/CNL_Env/ (default port pre Apache server. Nakoľko ale Trac pri spustení cez StandaloneServer? nevyužíva Apache server, bol Apache vypnutý a na jeho predvolenom porte 80 spustený Trac. To je však len dočasné riešenie.)

  • kvôli firewallu na spomínanom porte 8080 je nutné sa "pretunelovať"

3. Zálohovanie Trac systému:

3.1 Vytvorenie zálohy:

Na bezpečné vytváranie zálohy Trac systému má trac-admin príkaz hotcopy. Na vytvorenie zálohy funkčného TracEnvironmentu? sa používa príkaz:

$ trac-admin /path/to/projenv hotcopy /path/to/backupdir

  • /path/to/projenv je cesta k adresáru s daným TracEnvironmentom?
  • /path/to/backupdir je cesta k adresáru, do ktorého bude uložená záloha TracEnvironmentu?

Je dôležité poznamenať, že príkaz hotcopy neprepíše cieľový adresár a ak ten existuje, vyhlási chybu. Ukážka korektného vytvorenia zálohy a chybovej hlášky pri pokuse o vytvorenie:

qos-dev:/# trac-admin /var/www/trac/CNL_Env/ hotcopy /back-up/

Hotcopying /var/www/trac/CNL_Env/ to /back-up/path ... OK

qos-dev:/back-up# trac-admin /TracEnv/ hotcopy /back-up/

Hotcopying /var/www/trac/CNL_Env/ to /back-up/path ... [Errno 17] File exists: '/back-up/path'

3.2 Obnovenie dát zo zálohy:

Záloha je v podstate len obyčajnou kópiou adresára s daným TracEnvironmentom?, vrátane SQLite databázy. Na obnovenie TracEnvironmentu? zo zálohy je nutné zastaviť bežiaci proces s Trac-om (resp. web server alebo tracd), obnoviť jeho adresárovú štruktúru z adresára so zálohou a opatovne TracEnvironment? spustiť.

Upozornenie: Automatické zálohovanie TracEnvironmentov?, ktoré nepoužívajú SQLite databázu, nie je momentálne ešte podporované. V prípade používania inej databázy sa odporúča zastaviť server, skopírovať adresár s TracEnvironment? a vytvoriť zálohu databázy použitím ľubovoľného nástroja daného databázového servra.

4. Aktualizácia Trac systému:

Aktualizácia Trac Environmentu je potrebná v prípade, že došlo k aktualizácii Trac systému na novú verziu. Predtým je však dôležité podotknúť, že aktualizácia TracEnvironment? nie je potrebná v prípade prechodu na vyššiu podverziu Trac systému, to zn. napr prechod z verzie 0.8.1 na 0.8.x (resp. všeobecne na 0.8.x). Aktualizácia by bola potrebná v prípade prechodu napr. z 0.8.x na 0.9.x. Aktualizácia prebieha v 3 krokoch:

  • Aktualizácia Trac kódu
  • Aktualizácia Trac environment
  • Aktualizácia Trac dokumentácie

4.1 Aktualizácia Trac kódu:

Novú verziu Trac-u je možné získať z oficiálnych (voľne šíriteľných) balíčkov (packages) alebo zo SubversionRepository?. Svn repozitáre je možné stiahnuť zo stránky http://trac.edgewall.org/wiki/SubversionRepository. Pokiaľ robíme aktualizáciu hlavnej verzie (to zn. napr 0.8 na 0.9), striktne sa vyžaduje najprv odstrániť súčasný Trac kód. To znamená vymazať obsah nasledovných adresárov (konkrétne umiestnenia platia pre našu inštaláciu na qos-dev):

  • /usr/local/lib/python2.3/site-packages/
  • /usr/share/trac/wiki-default (zmazať celý adresár)
  • /usr/share/trac/cgi-bin (zmazať celý adresár)
  • /usr/share/trac/htdocs (zmazať celý adresár)
  • /usr/share/trac/templates (zmazať celý adresár)

Použijeme repozitáre zo stránky: http://svn.edgewall.org/repos/trac/ pre nainštalovanie najnovšej verzie Trac-u (v tomto prípade 0.10.5, v prípade inej verzie je potrebné zmeniť číslo verzie v nižšie uvedenom príkaze. Tu uvedená syntax stiahne najnovšiu verziu Trac 0.10.x):

Prefix /usr/share/trac na konci príkazu znamená cestu k adresáru s nainštalovaným Tracom.

Po vykonaní tejto aktualizácie je nutné:

  • spustiť inštaláciu python scriptu nachádzajúceho sa v adresári s Trac-om: python setup.py install. Tento príkaz vykoná nainštalovanie aktuálnej verzie Trac, ktorú sme stiahli z vyššie uvedenej stránky s repozitármi.
  • reštartovať Apache web server: /etc/init.d/apache2 restart (správnosť a prevedenie príkazu potvrdzuje oznam: Forcing reload of web server: Apache2.)
  • reštartovať Trac spustený Trac Environment (jeho zastavenie a opätovné znovuspustenie)

4.2 Aktualizácia Trac Environment:

Aktualizácia hlavnej verzie (napr z 0.8 na 0.9) môže spôsobiť zmeny v štruktúre databázy, a tým pádom aj výstup adresára s Environmentom. Trac-admin však poskytuje automatický skript, ktorý vykoná tieto zmeny:

  • qos-dev:/# trac-admin /var/www/trac/CNL_Env/ upgrade

V prípade, že pre TracEnvironment? používame PostgreSQL? databázu, vyššie uvedený príkaz zlyhá, nakoľko očakáva SQLite databázu. Príkaz pre PostgreSQL? bude nasledovný:

  • qos-dev:/# trac-admin /var/www/trac/CNL_Env/ upgrade --no-backup

V prípade, že sme zmenili adresár s repozitármi svn (resp. cestu k nim), je potrebné tieto nové cesty resynchronizovat, inak nebude environment schopný správne pracovať. Na uvedenú operáciu má Trac vlastný skript, ktorý sa vyvolá príkazom trac-adminu:

  • trac-admin /path/to/environment resync

Tento príkaz resynchronizuje ceasty k repozitárom, uvedené v konfiguračnom súbore environmentu (path_to_env/conf/trac.ini) V našom prípade bude upravená syntax nasledovná:

  • trac-admin /var/www/trac/CNL_Env resync

4.3 Aktualizácia Trac Dokumentácie:

Každý TracEnvironment? obsahuje kópiu Trac dokumentácie práve nainštalovanej verzie. V záujme zachovania dokumentácie synchrónnej s nainštalovanou verziou Trac-u, poskytuje trac-admin nástroj na aktualizáciu dokumentácie:

  • qos-dev:/# trac-admin /var/www/trac/CNL_Env/ wiki upgrade

5. Prístupové práva (TracPermissions?):

Trac poskytuje jednoduchú správu prístupových práv do systému pomocou nástroja trac-admin. Pomocou neho je možné nastaviť konkrétne prístupové práva pre všetkých používateľov.

5.1 Anonymous login

Trac akceptuje prístup do systému aj pre neautentifikovaných používateľov. Títo sú označovaní ako „anonymous“. Sú pre nich nastavené práva pre tzv. anonymous/guest používateľov (hostí). Tie časti systému do ktorých takíto používatelia nemajú prístup nebudú pre nich vôbec zobrazené, čo poskytuje jednoduchý spôsob ochrany autorizovaných častí systému. Po novej inštalácii Trac-u, používateľ anonymous bude mať práva na čítanie (view access) do všetkých súčastí Trac-u a tiež bude mať prístupové práva (permissions) na vytváranie (create) a úpravu (modify) wiki stránok a ticketov (wiki pages and tickets).

5.2 Nastavenie overovania

Proces pridávania a nastavovania užívateľských účtov závisí od toho ako sa spúšťa samotný Trac. Sú totiž tri spôsoby spúšťania:
  • TracStandalone – ak používame samostatný server, tracd.
  • TracCgi – ak používame CGI alebo FastCGI metódy
  • TracModPython - ak používame the mod_python metódy
V našom prípade budeme bližšie opisovať TracStandalone server, nakoľko náš TracEnvironment? je spustený práve pomocou neho.

TracStandalone? (ďalej len tracd) poskytuje Basic a Digest autentifikáciu (podpora Basic od verzie Trac 0.9).

V prípade, že používame Apache server, použijeme príkaz htdigest na vytvorenie súboru s heslami (password file) Nastavenie htdigest password súboru bude nasledovné:

  • htdigest [ -c ] passwdfile realm username

  • passwdfile – cesta k súboru a názov súboru pre uloženie hesiel, v našom prípade bola cesta nastavená na: /usr/share/trac/passwd/trac_users
  • realm - reálne meno, ku ktorému prislúcha užívateľské meno (môžeme tu použiť meno pracovnej skupiny)
  • username – použivateľské meno pre konkrétneho používateľa

Pre vytvorenie prvého použivateľa použijeme –c, čo znamená, že bude vytvorený nový súbor s heslami. Ak však už taký existoval, táto voľba ho zmaže. Pridávanie dalších používateľov je rovnaké, s tým, že nepoužívame voľbu –c.

5.3 Spustenie TracStandalone? s overovaním používateľov:

Vyššie bol uvedený príkaz na spustenie TracStandalone? server. Avšak bez možnosti –auth. To síce spustí webové rozhranie TracEnvironmentu?, avšak neumožní prihlasovanie používateľov a vstup do autorizovaných častí systému

Upravená syntax príkazu na spustenie TracStandalone? s povolenou autentifikáciou bude nasledovná:

  • qos-dev:/# tracd -p 8080 --auth=project1,/path/to/users.htdigest, mycompany.com /path/to/project1
  • passwdfile – cesta k súboru a názov súboru pre uloženie hesiel, v našom prípade bola cesta nastavená na:
/usr/share/trac/passwd/trac_users
  • mycompany.comrealm používateľa
  • /path/to/project1 – cesta k TracEnvironmentu?, v našom prípade /TracEnv/
Upravená syntax s našimi parametrami bude:
  • $ sudo tracd -p 8000 --auth=CNL_Env,/usr/share/trac/passwd/passwd, QoS?_Team /var/www/trac/CNL_Env/

5.4 Nastavovanie prístupových práv:

Je možné pridávať práva rozdelené do šiestich základných skupín:
  • Repository browser
  • Ticket system
  • Roadmap
  • Reports
  • Wiki System
  • Others

Pri pridávaní je dôležité dbať na to, že zadávanie mien privilégií je care sensitive (to zn. nie je jedno, či zadám ako meno privilégia TRAC_ADMIN alebo trac_admin). Zoznam všetkých možných privilégií sa nachádza na stránke:

Pre plný prístup do systému pre niektorého používateľa sa používa privilégium TRAC_ADMIN.

Syntax pridávania prístupových práv je nasledovná:

  • $ trac-admin /path/to/projenv permission add user_name privilegies_names

Syntax odoberania prístupových práv je nasledovná:

  • $ trac-admin /path/to/projenv permission remove user_name privilegies_name

Syntax odobrania všetkých prístupových práv danému používateľovi je nasledovná:

  • $ trac-admin /path/to/projenv permission remove user_name '*'

Taktiež je možné používateľov zgrupovať do pracovných skupín a týmto skupinám potom pridávať práva do systému. Syntax pridávania používateľov do pracovných skupín je nasledovná:

  • $ trac-admin /path/to/projenv permission add user_name group_name

6. Import Ticket Data:

6.1. Bugzilla:

Bugzilla je „Defect Tracking System“, resp. „Bug-Tracking System“, to znamená nástroj na efektívne hľadanie chýb v zdrojových kódoch. Má uľahčiť prácu vývojárom. Väčšina komerčných verzií takýchto nástrojov požaduje veľké poplatky. Napriek tomu, že Bugzilla je free, ponúka veľa nástrojov, ktoré ponúkajú platené nástroje. Bugzilla spravidla ponúka nasledovné:

  • sledovanie bugov a zmien zdrojových kódov
  • komunikáciu medzi členmi vývojového tímu
  • potvrdzovanie a prezeranie zmien
  • manažovanie kvality bezpečnosti (QA – Quality Assurance)

Ticket dáta môžu byť importované z Bugzilly pomocou skriptu bugzilla2trac.py. Ten sa nachádza v adresári /usr/share/trac/trunk/contrib .

  • Import dát z bugzilly sa spúšťa príkazom: $ bugzilla2trac.py
  • Zoznam všetkých možností tohto príkazu sa získa pomocou: $ bugzilla2trac.py --help

Jeho vykonaním budú z Bugzilly importované nasledovné dáta:

  • bugy
  • bug aktivita (zmeny)
  • bug prílohy (bug attachments)
  • používateľké mená a heslá (vložené do htpasswd súboru)

Bugzilla však požaduje MySQL databázu. Tá, čo sa týka Tracu, je len v štádiu testovania, vzhľadom na čo nie je zatiaľ veľmi vhodná na použitie v Tracu.

6.2. Sourceforge:

Sourceforge je manažovací systém na údržbu a vývoj softwaru, spolupracujúci s mnohými free a open-source programami, ako sú PostgreSQL a Subversion. Poskytuje koncové rozhranie pre skupinu služieb pre vývoj softwaru.

Skript na import zo Sourgeforce, sourgeforce2trac.py sa nachádza v adresári /usr/share/trac/trunk/contrib.

6.3. Mantis:

Mantis je free, webovo založený systém na odchytávanie bugov. Je napísaný v PHP skriptovacom jazyku, a je podporovaný v MySQL, PostgreSQL databázach. Mantis je možné nainštalovať pod operačným systémom Windows, Linux, MacOS?, OS/2. Je takisto možné použiť ľubovoľný webovský prehliadač. Poslednou vydanou verziou je 1.0.7. Script na import z Mantisu má rovnaké parametre, ako script pre Bugzillu.
  • mantis2trac.py

Sú importované nasledovné dáta:

  • bugy
  • bug komentáre
  • bug aktivita (zmeny)
  • prílohy

Ak použijeme tento script, je dôležité prečítať si NOTE sekciu nachádzajúcu sa na začiatku súboru, a skontrolovať konfiguračné parametre pre náš environment.

6.4. Ostatné:

Odkedy Trac používa SQL databázu na ukladanie dát, môžeme importovať dáta z iných systémov úpravou tabuliek databázy. Stačí spustiť sqlite príkazový riadok a importovať do tabuliek dáta z našej aplikácie.

7. Použitie SubVersion?:

Spolu s Trac systémom bolo potrebné nainštalovať aj SubVersion?, vrátanie vytvorenia prázdneho repozitárového adresára (viď vyššie). Na tento adresár ukazuje environment Trac-u (je možné zmeniť cestu k tomuto adresáru prepísaním cesty v konfiguračnom súbore environmentu, trac.ini ../conf/trac.ini). Pripájanie adresárov/súborov so zdrojovými kódmi do SubVersion? je nasledovné:

  • všeobecná syntax: svn import -m "tu bude komentar k zdrojakom,ktory sa pri nich zobrazi" /path/to/source/codes svn+ssh:/path/to/svn/repository
  • upravená syntax (príklad): svn import -m "Finalna verzia kolektora od Michala Kascaka" /home/kascak/kolektor/ svn+ssh://kliment@qos-dev.cnl.tuke.sk/var/svn/svnrepository/bm_project/collector

pozn. Pri druhej syntaxi adresár bm_project je adresár so svn repozitármi, adresár collector je adresár, v ktorom sa zdrojové kódy zobrazia. pozn. Pri druhej syntaxi kliment@qos-dev.cnl.tuke.sk znamená, že ide o repozitáre na danom serveri a pridával ich daný užívateľ (svn tu vyžaduje autentifikáciu), je potrebné potom zadať užívateľské heslo

Takýmto spôsobom môžme pridávať viac verzií zdrojových kódov jedného projektu. Tieto verzie je potom možné porovnávať. Aktuálne možno zdrojové kódy nájsť na webe na adrese: http://qos-dev.cnl.tuke.sk/CNL_Env/browser. Zobrazia sa tam všetky pridané adresáre a súbory so zdrojovými kódmi. Kliknutím na View changes a zadefinovaním podmienok porovnania možno prehľadne na webe sledovať zmeny v zdrojových kódoch.

Zdroj vyššie uvedených postupov a informácií:

-- JanKliment - Posledná aktualizácia: 19.6.2007, 12:55

Edit | WYSIWYG | Attach | Printable | Raw View | Backlinks: Web, All Webs | History: r18 < r17 < r16 < r15 < r14 | More topic actions
 
Powered by TWiki
This site is powered by the TWiki collaboration platformCopyright © by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
Ideas, requests, problems regarding TWiki? Send feedback