Toto je vyrovnávacia pamäť Google pre http://wiki.cnl.tuke.sk/QoSProjekt/ApacheALclf. Je to snímka stránky, ako sa zobrazila dňa 13. mar. 2009 08:07:06 GMT. Aktuálna stránka sa odvtedy mohla zmeniť. Viac informácií

Len textová verzia
 
ApacheALclf < QoSProjekt < TWiki
r1 - 22 May 2007 - 00:37:44 - MatusTarabaYou are here: TWiki >  QoSProjekt Web  >  ApacheServerLogs > ApacheALclf

Common Log Format

Typická konfigurácia pre access log môže vyzerať nasledovne.

LogFormat "%h %l %u %t \"%r\" %>s %b" common
CustomLog logs/access_log common
Príklad definuje „prezývku“ common a asociuje ju s konkrétnym formátovým reťazcom. Daný formátový reťazec obsahuje isté percentné direktívy. Každá z nich udáva serveru aby logoval konkrétnu časť informácie. Do formátového reťazca môžu byť vložené taktiež normálne slová, ktoré potom budú priamo skopírované do log výstupu. Znak citácie (“) musí byť zadávaný s back-slash (\) aby nebol interpretovaný ako koniec formátového reťazca. Tatiež reťazec môže obsahovať “\n” pre nový riadok a “\t” pre tabulátor.

Direktíva Custom_log nastaví nový logovací súbor s použitím zadefinovanej „prezývky“.

Zadaná konfigurácia bude zapisovať log záznamy vo formáte známom ako Common Log Format (CLF). Tento štandardný formát može byť produkovaný mnohými web servrami a čitaný mnohými programami na analýzu. Záznamy v CLF vyzerajú nejako takto:

127.0.0.1 - frank [10/Oct/2000:13:55:36 -0700] "GET /apache_pb.gif HTTP/1.0" 200 2326

Popis častí záznamu:

127.0.0.1 (%h)
Toto je IP adresa klienta (vzdialeného hostu) ktorý vytvoril požiadavku na server. Ak je zapnutý HostnameLookups?, tak sa server snaží zistiť názov hostu a zapísať ho namiesto IP adresy do log súboru. Táto konfigurácia však nie je odporúčaná pretože môže značne spomaliť server. Namiesto toho je dobré použiť log post-procesor, ako napríklad logresolve, na získanie mien hostov. Táto zaznamenaná IP adresa nemusí byť nevyhnutne adresa stroja za ktorým používateľ sedí. Ak medzi používateľom a serverom existuje proxy server, tak táto adresa bude skôr adresou proxy servra ako špecifického stroja.
- (%l)
Pomlčka vo výstupe signalizuje, že požadovaná informácia nie je k dispozícii. V našom prípade je to informácia o RFC 1413 identite klienta zistenej od identd na klientskom počítači. Táto informácia je veľmi nespoľahlivá a nemala by byť používaná okrem vysoko kontrolovaných interných sietí. Apache httpd sa nebude ani pokúšať o zistenie tejto informácie, pokiaľ nie je nastavené IdentityCheck?
frank (%u)
Toto je id používateľa, ktorý žiadal o dokument, zistené z HTTP autentifikácie. Rovnaká hodnota je poskytnutá CGI skryptu v premennej REMOTE_USER. Ak kód žiadosti je 401, tak sa podľa tejto hodnoty nedá veľmi orientovať, pretože používateľ nie je ešte autentifikovaný. Ak dokument nie je chránený heslom, tak táto hodnota bude “- ” podobne ako predchádzajúca.
[10/Oct/2000:13:55:36 -0700] (%t)
Čas kedy server dokončil vykonávanie požiadavky. Formát je nasledovný:

[deň/mesiac/rok:hodina:minúta:sekunda zóna]
deň = 2*digit
mesiac = 3*letter
rok = 4*digit
hodina = 2*digit
minúta = 2*digit
sekunda = 2*digit
zóna = (`+' | `-') 4*digit

Je možné zobrazovať čas aj v inom formáte špecifikovaním %(format)t vo formátovom reťazci log súboru, kde format je ako v strftime(3) zo štandardnej knižnice jazyka C.

"GET /apache_pb.gif HTTP/1.0" (\"%r\")
Riadok požiadavky klienta sa uvádza v úvodzovkách. Práve tento záznam poskytuje dosť dôležité informácie. Po prvé metóda použitá klientom je GET Po druhé klient požiadal prostriedok /apache_pb.gif a po tretie, že klient použil protokol HTTP/1.0. Taktiež je možné logovať jednu alebo viacej častí tohto riadku osobitne. Napríklad, formátový reťazec “%m %U %q %H” bude logovať metódu, cestu, query-reťazec a protokol a bude dávať úplne rovnaký výstup ako %r.
200 (%>s)
Toto je status kód, ktorý server pošle klientovi. Táto informácia je veľmi cenná, pretože vyjadruje, či požiadavka mala za následok úspešnú odpoveď (kód začínajúci s 2), presmerovanie (kód začínajúci 3), chybu spôsobenú klientom (kód začínajúci 4) alebo chybu spôsobenú serverom (kód začínajúci 5). Celý list možných kódov nájdete tu.
2326 (%b)
Posledná hodnota predstavuje veľkosť objektu vráteného klientovi, bez hlavičky odozvy. Ak klientovi nebola vrátená žiadna hodnota, bude obsahovať “- ”. Aby sa pre žiaden obsah logovala “0 ” treba použiť %B.

-- MatusTaraba - 21 May 2007

Edit | WYSIWYG | Attach | Printable | Raw View | Backlinks: Web, All Webs | History: r1 | More topic actions
 
Powered by TWiki
This site is powered by the TWiki collaboration platformCopyright © by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
Ideas, requests, problems regarding TWiki? Send feedback